Kúpa auta

Kúpa auta je dôležitá investícia pre každého z nás. Kupujúci by mal porovnať výhody a nevýhody kúpy nového alebo ojazdeného auta. Kúpa auta je veľká udalosť, pri ktorej beriete z banky úver, prípadne lízing a predpokladáte, že Vaša investícia sa vráti vo forme zvýšenia komfortu života. Výber vhodného auta ako značky a modelu auta je pre Vašu úspešnú budúcnosť nevyhnutná, preto je dôležite urobiť si prieskum, kde porovnáte pozitíva a negatíva. A tak si vyberiete správny automobil podľa vlastných potrieb. Zameriavajte sa na objektívne ukazovatele kvality ako spotreba, bezpečnosť a estetickosť nechajte až na druhom mieste. Keď vozidlo budete používať na kratšie vzdialenosti vyberte si benzínový motor, keď na dlhšie tak investujte do naftového motoru pre úsporu paliva. Môžete sa oprieť aj o štatistiky spoľahlivosti, ktoré vyjadrujú čas auta stráveného v servise. Ako ľudia chodia na preventívne prehliadky tak aj auto je potrebné prezrieť v autorizovanom servise. Okrem kvality vozidla musíte zvážiť aj budúcu hodnotu auta, keby ste ho mali záujem predať. Preto vybavenie auta airbagmi, parkovacími senzormi alebo navigáciou by malo byť súčasťou každého moderného auta. Pri kúpe auta nikdy nepodceňujte prevádzaciu jazdu, tak zistíte ako sa vozidlo správa na diaľnici a v meste. Veľmi dôležitou informáciou je, že čo patrí do základnej výbavy auta.

Kúpa nového auta

Keď ste si vybrali model auta, musíte podpísať kúpnu zmluvu a vozidla by Vám mali
odovzdať v priebehu týždňa. Kúpnu zmluvu si pozorne prečítajte a keď niečomu nebudete
Rozumieť, tak sa pýtajte predajcu. Jeho úlohou je objasniť všetko, čo ste úplne nepochopili. Na začiatku Vám vytvoria objednávku, kde by ste mali zložiť 10% z kúpnej sumy. Vystavia Vám faktúru a jej úhrade si vozidlo môžete prevziať. Na faktúre bude vyjadrená cena vozidla so základnou výbavou a tiež doplnkové vybavenie nového auta. Auto je potrebné nahlásiť do 15 dní na dopravnom inšpektoráte, ale niekedy Vám s tým pomôže predajca aut. Samotné odovzdanie auta trvá asi hodinu, kde Vás predajca musí oboznámiť s funkciami vozidla a s jeho doplnkovým vybavením a zárukou a prípadnou reklamáciou. Konečne si budete môcť plnohodnotne užiť jazdu podľa vlastných predstav. Prvé kilometre by ste mali byť k vozidlu jemnejší, pretože nie všetky súčiastky sú zohrané, nesnažte sa získať z auta maximum. Keď sa budete držať pokynov výrobcu, auto by Vám malo slúžiť dlhodobo.
.

Kúpa ojazdeného auta

Keď rozmýšľate kúpiť si ojazdené auta mali by ste preskúmať jeho stav, aby ste nenaleteli podvodníkom. Vyhladnite si viaceré autobazáre a predajcovi povedzte o svojej predstave ako veľkosť auta, využitie a počet najazdených kilometrov. Keď sa rozhodujete medzi vybranými vozidlami získajte o nich najviac informácii ako VIN číslo, STK alebo kontrola originality, či kontrolu vozidla v autorizovanom servise. Zistiť reálny stav vozidla môžete podľa parametrov ako dokumenty k vozidlu, rok výroby, VIN číslo, číslo motora, servisná knižka, počet najazdených kilometrov, či počet majiteľov. Vzhľad auta sa dá skontrolovať jednoducho podľa: Predné svetlá, predná kapota, lakovanie vozidla, medzery, pneumatiky, nápravy, spodná časť vozidla, interiér auta, airbag a bezpečnostné pásy. Pre spokojné užívanie vozidla musíte urobiť dôkladnú analýzu, kde preskúmať výhody a nevýhody ojazdeného auta oproti kúpe nového auta.

Ako financovať kúpu auta?

Auto môžete kúpiť v hotovosti, cez úver alebo na lízing. Existuje Finančný lízing je prenájom vozidla od lízingovej spoločnosti, kde klient má odkupné práva na dané vozidlo a zákazník si auto kupuje. Finančný lízing je najčastejšie využívaným lízingom pri obstarávaní auta. Operatívny lízing je to čistý prenájom vozidla bez odkúpneho práva. Po skončení lízingu zostáva vozidlo vo vlastníctve majetkom prenajímateľa.
Želám Vám profesionálny výber vozidla, s ktorým najazdíte tisícky šťastných kilometrov. Kúpa auta bude pre Vás dobrým štartom ako získať prehľad vo výbere kvalitného automobilu.