Kúpa nového auta – ako si vybrať správny model automobilu

Spotreba (l/100 km)

Dôležitým faktorom pri výbere nového auta je spotreba nafty, benzínu alebo dojazd elektromobilu. Každý musí zvážiť ekonomickú stránku jazdy, teda koľko financií budú stáť pohonné látky. Je to dôležitý prvok, ktorý rozhoduje pri porovnaní modelov aút. Spotreba sa meria na základe spotreby pohonnej látky na 100 km. Štandardom moderných automobilov je spotreba okolo 5 litrov na 100km alebo menej. Závisí, či jazdíte po diaľnici alebo v meste, kde je spotreba vyššia. Pohonné látky je drahá záležitosť a preto tento technický a ekonomický parameter je dôležité zvážiť pri výbere auta. Kúpa nového auta je pre každého výnimočná udalosť, pretože na auto sa budete spoliehať aj v kritických chvíľach.

Maximálna rýchlosť (km/h)

Keď si chcete užiť rýchlosť na diaľnici, tak parameter ako maximálna rýchlosť bude vyjadrovať dynamiku automobilu. Reálne maximálnu rýchlosť nikdy nevyužijete pri reálnej jazde, iba nerozvážny vodič by šliapol na plyn a rútil by sa po ceste 220km/h. Človek, ktorý je hrdý sa svoje auto, tak určite ocení aj výkon automobilu. Maximálna rýchlosť sa vyjadruje ako počet kilometrov za hodinu. Je to parameter hlavne pre športové autá, pre ktoré je dôležitá rýchlosť. Kúpa nového auta je pre šoféra jedinečnou príležitosťou ako oceniť kvalitu, dynamiku jazdy a tiež technické prvky automobilu.

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h

Dynamika auta je dôležitý faktor pre každého šoféra. Keď cestujete a potrebujete zrýchliť, tak parameter zrýchlenie z 0 na 100km/h veľmi oceníte na diaľnici. Štandardná rýchlosť na diaľnici je okolo 100km/h, ktorá je až povinná pri vysokorýchlostne ceste. Vášnivý šofér ocení technickú stránku automobilu, ktorá vyjadruje dynamiku auta aj pri mokrej vozovke, či pri mrazivom počasí. Veľa vodičov majú radi rýchlosť a chcú si otestovať možnosti, ktoré nový model auta ponúka. Pre každého je kúpa nového auta veľmi správnou investíciu pre zvýšenie komfortu života.

Maximálny výkon (kW/k)

Maximálny výkon sa udáva kilowattoch. Ovplyvňuje maximálnu rýchlosť, spotrebu paliva a tiež zdolávanie stúpania. Vyjadruje výkon motora, ktorý sa udáva aj inej miere ako konských silách. Maximálny výkon auto dosahuje pri vyšších otáčkach. Prevodovka športového auta je odstupňovaná, aby automobil dosiahol najväčšiu rýchlosť. U osobných automobiloch sú parametre protichodné, pretože motor auta pracuje v rôznych režimoch pri optimalizácii spotreby paliva a väčšej životnosti motora. Maximálny výkon vyjadruje aj životnosť automobilu, ktorá zohráva veľkú úlohu pri výbere auta. Kúpa nového auta je pre Vás určite veľmi dôležitá a preto nevyhnutné sa poradiť s odborníkom v oblasti automobilového priemyslu, aby ste urobil dobrý obchod pre Vaše potreby.

Zdvihový objem motora (cm3)

Zdvihový objem motora je pracovný priestor valca v piestovom spaľovacom motore, proste je to objem, ktorý vyplní piest pri zdvihu. Nie je to objem motora, ale len pracovný priestor valca, nad hornou úpravou piestu sa nachádza kompresný priestor, teda kompresný objem. Zdvihový objem motora sa udáva v kubických centimetroch. Na základe tohto parametre sa porovnávajú spaľovacie piestové motory.
Pre bežného vodiča je kúpa nového auta veľká investícia, ktorá má zabezpečiť pre majiteľa automobilu vyšší komfort pri doprave a zvládnutie uponáhľanej doby. Pre iných je auto športová záležitosť, ktorú si vodiči radi vychutnajú v nerovnom teréne. Pri výbere modelu auta musíte si dať otázku, na čo automobil budete využívať? Kúpte si auto, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť pri zlých exteriérových podmienkach.